Прием 2022/2023
За учебната 2022/2023 г. ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“
обявява прием за 60 ученици в 8. клас
УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
- Частна английска гимназия „Проф. Иван Апостолов“ приема ученици, които завършват седми клас през учебната 2022/2023 г. и имат успех не по-нисък от Много добър 4.50 за първия учебен срок, удостоверен с извадка от електронен дневник.
- Кандидатите полагат изпити по български език и литература и математика.
ДАТИ ЗА ИЗПИТ
26 февруари 2022 г. – Първa изпитна дата
Краен срок за подаване на заявления – 24 февруари
26 март 2022 г. – Втора изпитна дата
Краен срок за подаване на заявления – 24 март
- Резултатите от първата изпитна дата (26.02.2022 г.) ще бъдат публикувани на 11.03.2022 г. Всички кандидати, покрили критериите за прием (минимален бал 18, образуван от изпитните оценки по български език и литература и математика), ще бъдат поканени на събеседване. Одобрените кандидати ще могат да подпишат договор за обучение в ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“.
- Кандидатите, които имат бал, по-нисък от 18, имат възможност да се явят на втората изпитна дата.
- Крайният срок за записването на приетите ученици е 31.03. 2022 г.
- На втората изпитна дата (26.03.2022 г.) учениците ще се състезават за местата, останали незаети след първото класиране. Резултатите ще бъдат обявени до 15.04.2022 г. и получилите бал над 18 ще бъдат поканени на събеседване.
- Не се приемат кандидати с бал под 18.
- При налични свободни места след 30.04.2022 г. ще се допускат индивидуални изпити за кандидатстване.
Как се образува балът:
За профил “Софтуерни и хардуерни науки”:
- Удвоеният резултат от изпита по български език и литература
- Удвоеният резултат от изпита по математика
За всички останали профили:
- Утроеният резултат от изпита по български език и литература
- Резлутат от изпита по математика
ФОРМАТ НА ИЗПИТА
9:00-11:30 ч. – Изпит по Български език и литература
12:00-13:00 ч. – Тест по Математика
Български език и литература
Изпитът по български език и литература е писмен и е с продължителност 150 минути. Той е по формата на МОН, състои се от две части и проверява усвоените в 5., 6. и 7. клас знания, умения и компетентности. Първата част е тест, който съдържа въпроси от затворен тип, въпроси с кратък свободен отговор и писане на теза по литературен проблем. Във втората част учениците създават трансформиращ преразказ или есе. С теста се проверяват аналитичното мислене, функционалната грамотност, изказът и способността на ученика за критичен анализ.
Трансформиращият преразказ проверява уменията за подробно предаване на съдържанието на непознат текст, правилната употреба на глаголните времена, използването на разнообразни синтактични конструкции и графичното оформяне на текста. Писането на есе изисква недвусмислено изразена лична позиция по поставения проблем, ясно формулирана и изчерпателно защитена теза, добре оформен в композиционно отношение аргументативен текст. Владеенето на кножовноезиковите норми и задълбоченото познаване на литературните произведения (жанрове, теми, идеи, мотиви, герои) са условия за добро представяне.
Математика
Тестът съдържа въпроси от затворен тип, въпроси с кратък отговор (числов, символен или словесен) и въпроси с разширен свободен отговор. Необходимо е решенията на всички задачи, независимо от тяхното условие и формулировка, да бъдат записани подробно.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ИЗПИТНИЯ ДЕН
9:00-11:30 ч. – Изпит по Български език и литература
12:00-13:00 ч. – Тест по Математика
Необходими документи в деня на изпита:
- Ксерокопие от бележника с оценки от първи срок;
- Документ за платена такса – 120 лв.;
- Таксата може да се плати по банков път или в деня на изпита.