Проекти
Доброволци по душа
На семейството с любов
Училище посланик
Еразъм+
Деца на един народ
Ново поколение
Доброволци по душа
Инициативата „Добротворци по душа“ е насочена към сърцата на учениците от 1. до 12. клас. В нея всички паралелки избират своя доброволческа кауза, в която да вложат труд, време и грижа с помощта на своите класни ръководители и психолозите в училище.
Досега учениците избраха да подкрепят:
- възрастни хора в обезлюдени села в България;
домове за възрастни хора; - раздаване на храна на бедни и бездомни хора в столицата;
- домове за деца, лишени от родителски грижи;
- приюти за животни;
- залесяване на горски площи;
- записване на аудио книги за незрящи хора;
създаване и поставяне на къщички за птици;
На семейството с любов
На беседите „На семейството с любов“ са поканени родителите на учениците, техните близки и приятели. Провеждат се с психолога Марина Грозданова в четири съботи през учебната година и имат за цел да подкрепят взаимоотношенията в семейството. На тях се дискутират теми, свързани с общуването между родители и деца.
До този момент сме обсъждали:
- изграждането на емоционална зрялост;
- насърчаването на добродетели у децата;
връзката с тийнейджърите; - брачните и партньорски взаимоотношения;
- корените на конфликтите в общуването;
- свръхгрижовното родителство;
- насърчаване на вътрешните ресурси за справяне с трудности;
- родителската неприязън;
„На семейството с любов“ ще продължи да избира теми в полза на семейството и през тази учебна година и благодарим на всички родители, които участват и обогатяват срещите ни.
Училище посланик
През учебната 2017 г. Гимназията стана училище посланик на Европейския парламент. Бяха избрани младши и старши посланици и беше създаден информационен кът.
Като част от проекта се проведе и състезателна игра „Ние сме Европа“. Пред гости от информационното бюро на Европейския парламент в България младшите посланици от 10. и 11. клас изнесоха презентации на английски език и участваха в куиз с въпроси на тема Европейски парламент и Европейски съюз.
Еразъм+
2019-2021
ЕРАЗЪМ +, КА201
Насоки за развитие и внедряване на STEAME училища
STEAME – „Науки, Технологии, Инженерство, Изкуства, Математика и Предприемачество“
Партньори: университети и училища от Кипър, България, Полша, Гърция и Италия
Проектен период: 24 месеца, 01.09.2019 – 31.08.2021
В този проект възнамеряваме да разработим прототип на училищна структура с динамичен учебен план, активности и методи, както и обучителен курс за учители, който да ги подготви за ефективна работа в STEAME училище. STEAME училищата са образователен подход, който използва науки, технологии, инжинерство, изкуство, математика и предприемачество като отправна точка за обучаването на учениците на уменията да проучват, водят диалог, развиват критично мислене и предприемаческа нагласа. Целта на STEAME училищата е да разпространи реална иновация, която комбинира мисълта на научните и технологични работници с тази на артистите, дизайнерите или предприемачите. Структурата на STEАМЕ пренася STEAM на следващо ниво, обогатявайки я с креативност, критичност, рисърч и иновация и умения, свързани с предприемачеството, с технологичен трансфер към икономика за по-добър живот. Въвеждането на STEAME образователна система трябва да се фокусира върху предметите от научния, технологичния (с акцент върху роботиката и други появяващи се технологии), инженерния, артистичния и математическия спектър и върху уменията, които се развиват с помощта на предприемачеството. Чрез едновременното практикуване на тези теми, учениците могат да развият важни, преносими качества, умения и знания.
За да следите развитието на проекта посетете www.steame.eu или изпратете запитване на projects@cms.org.cy.
2019-2021
ЕРАЗЪМ+, KA229 – Партньорство за училищен обмен
Име на проект: Don’t Be Bully, Be Friend Fully
Проектен период: 24 месеца, 01.09.2019 – 31.08.2021
Партньори: училища от Турция, Македония и Словения
Целите, които искаме да постигнем с този проект са:
- Да заздравим учителския профил
- Да предотвратим тормоза в училище между учениците
- Да се намали броят на учениците, които напускат училище заради тормоз от съученици.
- Да се създаде кооперативна образователна среда сред учениците в нашите училища.
- Да се подобри качеството на образование в нашите училища.
- Да се подобри синергията между училищата в международен план.
- Да се повиши информираността за приликите и разликите между партниращите си страни.
- Да се повиши информираността за езиците между държавите-партньори.
- Да се преодолеят предразсъдъците и негативните вярвания между държавите.
2018-2020
Erasmus + Next Generation Enterpreneurship – NeXT
Партньори: Турция, Италия, Испания, България
Целта на проекта е да разработи нова методология на преподаване на предприемачество иинструменти, като канава на бизнес модела, карта на емпатията, анализ на потребностите и други. Проектът ще развие технически и нетехнически умения у учениците чрез игри и преживяване. Целта е да се обменят добри практики между партньорите по проекта чрез срещи и обучения на преподаватели и екипа на участващите училища.
За да следите развитието на проекта, посетете Фейсбук страницата и http://www.nexttheproject.net/
Деца на един народ
Нашият народ има тежка и превратна историческа съдба. Вековете на робство и поредицата от войни за национално обединение са принудили много българи да потърсят спасение далече от родните си места или са оставили исторически територии, в които от векове живеят българи, извън пределите на българската държава. И сега традиционни български общонсти живеят в Сърбия, Албания, Украйна, Молдова, Унгария и др. Тези наши сънародници продължават да носят в сърцата си любовта към своята прародина и мечтата да се докоснат до нейната история и култура.
Новата кауза -„Деца на един народ”, която учениците от ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов” и ЧОУ „Азбуки” ще подкрепят на традиционния Коледен благотворителен базар, е вдъхновена от идеята да осъществят връзка със свои връстници от Западните покрайнини, Бесарабия, Банат и др. Със средствата, събрани за тази благотворителна кауза, ще закупим и дарим учебна и художествена литература, ще организираме гостуване на младежи от тези общности в България, за да се докоснат до общото ни културно-историческо наследство.
Целта ни е не само да подкрепим материално нашите сънародници, но и да създадем възможност за приятелство и постоянно общуване, за сътрудничество и взаимно опознаване.
Ново поколение - нови технологии
ЕРАЗЪМ+, КА1
Ново поколение – нови технологии
Период: 01.07.2019 – 30.06.2020
Проектът е свързан с оптимизирането на преподаването на чужди езици, както и на предмети, изучавани на чужд език, чрез въвеждане на нови информационни и комуникационни технологии.
В рамките на проекта до настоящия момент 8 преподаватели са посетили различни квалификационни курсове в Англия, Ирландия и Германия.
Проектът е от ключово значение и за реализиране на поставените от нас цели като иновативно училище. В този аспект, един от основните ни приоритети е дигитализирането и игровизацията на образователния процес, въвеждането на форми на проектобазирано обучение и Agile методологията, както и така наречените „обърнати класни стаи“. Стратегията ни предполага до 3 години всички преподаватели в Гимназията да бъдат обучени и да могат да използват различни онлайн платформи, където да създават и споделят учебно съдържание, както и да могат да боравят със съществуващите ИКТ инструменти и приложения за преподаване на урочните единици и контрол на постигнатите резултати. Предвижда се в средносрочен план да се изготви анализ и „пътна карта“ за внедряване и използване на единна система от техники, инструменти и платформи с цел уеднаквяване и улесняване за ползване от учители, ученици и родители. Този процес се улеснява и съкращава чрез тестване и споделяне на наученото и прилаганото от участниците в проекта по време на техните курсове.